Интернет банкиране
Инструкции за Интернет банкиране
Интернет банкирането осигурява възможност за оперативно и ефективно управление на средствата бързо, удобно и сигурно. Потребителят разполага с пълен достъп – 24 часа на ден, от всяка точка на света, а сигурността се гарантира от приложението на най-съвременните информационни технологии и световно признати стандарти за защита на финансова информация.
Защита на данните
Сигурността при извършването на транзакции през Интернет е сред основните приоритети на услугата. За работа със системата всеки клиент получава потребителско име и парола. За да използвате пълната функционалност на услугата „Интернет банкиране" е необходим Класифициран Електронен Подпис (КЕП), издаден от Доставчик на Удостоверителни Услуги (ДУУ) в страната. Комуникацията между потребителския браузер и сървъра се извършва чрез криптирани сесии (SSL).
Нива на достъп, правила за подписване
Интернет банкирането осигурява възможност за гъвкаво определяне нивата на достъп на оторизираните лица и разнообразни правила за подписване на формираните заявки в съответствие с нормативните изисквания и утвърдената организация на работа за конкретния клиент. Целта е да се осигури двустепенен контрол върху въвежданите документи и различни нива на достъп.
Интернет банкирането предоставя възможност за извършване на всички видове плащания в лева и валута. Всеки документ преминава през няколко последователни етапа на обработка:
- Регистрация – регистриране на документа, подписан с електронен подпис
- Подписване – осигурен е параметризиран набор от правила, описващ броя и взаимната зависимост между подписите, необходими за валидация на всеки електронен банков документ
- Представяне – удостоверява (легализира) пред системата документ, събрал всички необходими подписи
- Смяна на приоритет – поредност на изпълнение на регистрираните и представени за изпълнение клиентски нареждания, засягащи в посока на намаление пасивни клиентски сметки.
- Анулиране – отказ на клиента от даденото нареждане за изпълнение на конкретна банкова операция преди системата да е инициирала плащането
- Преглед – на наредените банкови операции и на етапа на обработка, до който е достигнала всяка от тях.
Системата за Интернет банкиране предвижда разнообразна информация за:
- Експозиция по различните видове пасивни сделки – разплащателни, депозитни, бюджетни, влогови, специални и други
- Баланс по сметки – предоставя възможност на клиента да следи актуалното състояние по сметките
- Извлечения – базови и детайлни по клиентски сметки. Дава информация за движението по клиентски сметки за определен период от време. Включват се всички операции по партидата за съответния период от време.
- Бюджетни лимити
- Предстоящи плащания по кредити – предоставя информация за сумата на текущо начислени (до днес) и прогнозни (до датата на олихвяване) лихви по редовна и просрочена главница и сумата на очакваната погасителна вноска към датата на падеж
- Преглед на състоянието на извършваните транзакции и етапа на обработка, до който са достигнали.
През системата всеки потребител може да получи и разнообразна актуална и полезна информация от общ характер:
- информация за валутни курсове
- котировки на ДЦК
- актуален списък на банките, участващи в националната система за електронни разплащания
- списък на банките кореспонденти по международни плащания
- информация за тарифата на банката